Rodzaje liczników prądu

Liczniki fazowe

Ze względu na ilość faz wyróżnia się liczniki jednofazowe oraz trójfazowe. Pierwszy rodzaj licznika jest instalowany przede wszystkim w niewielkich domach oraz mieszkaniach. Teraz coraz częściej z uwagi na bezpieczeństwo można się z spotkać w trzema fazami zasilania, a co za tym idzie z licznikami trójfazowymi. Dlaczego jest to lepsze rozwiązanie? Z uwagi na ewentualne awarie. Wówczas wyłączana jest uszkodzona linia. Trzy fazy są niezbędne w domu czy mieszkaniu, gdzie pobór energii jest większy.

Liczniki taryfowe

Liczniki prądu można też podzielić ze względu na rodzaj taryfy energetycznej. W przypadku taryfy jednostrefowej stosowany jest licznik jednotaryfowy. To oznacza, że odbiorca energii przez całą dobę płaci za prąd na podstawie jednej stawki za kilowatogodzinę. W przypadku taryfy dwustrefowej u odbiorcy montowany jest licznik dwutaryfowy. W tym przypadku doba jest podzielona na dwie strefy: tańszą i droższą. Godziny obowiązywania danych stref są określane przez dystrybutora prądu.

Liczniki stare i nowe

Liczniki starego typu to liczniki indukcyjne, które posiadają tarczę analogową. Liczniki te są wypierane przez nowoczesne liczniki zdalnego odczytu, tzw. liczniki inteligentne. Dzięki nim nie jest już potrzebna wizyta inkasenta.

Liczniki pre-paid

Liczniki przedpłatowe, bo tak inaczej są nazywane liczniki pre-paid najczęściej są montowane w domkach letniskowych czy mieszkaniach na wynajem. Ich działanie można porównać do telefonów na kartę. Korzystanie z prądu jest możliwe jeśli licznik zostanie doładowany. Kod energetyczny można zakupić np. przez Internet i wpisać go do licznika za pomocą klawiatury licznika.