Licznik dwutaryfowy, czyli co to jest taryfa G12?

Taryfa G12 wymaga zamontowania licznika dwutaryfowego. Odbiorca energii elektrycznej, który posiada tą taryfę jest rozliczany na podstawie dwóch stawek za prąd. Na czym to polega i kiedy opłaca się zmienić taryfę?

Taryfa jednostrefowa a taryfa dwustrefowa

Zdecydowana większość gospodarstw domowych jest rozliczana na podstawie taryfy jednostrefowej, czyli G11. Jest to standardowa taryfa energetyczna dla odbiorców indywidualnych. Gospodarstwa domowe mają do wyboru także taryfę dwustrefową, czyli G12. W przypadku posiadania taryfy jednostrefowej przez całą dobę stawka za kilowatogodzinę nie zmienia się. Taryfa dwustrefowa, jak sama nazwa wskazuje dzieli dobę na dwie strefy: z wyższą i niższą stawką za kilowatogodzinę. Kiedy prąd jest tańszy? W godzinach pozaszczytowych, czyli m.in. od 22.00 do 6.00. Wówczas zapotrzebowanie na prąd jest sporo mniejsze. Droższy prąd z kolei jest w godzinach szczytowych, czyli m.in. od godziny 6.00 do 13.00.

Taryfa G12 – kto powinien ją wybrać?

Zastanawiacie nad zmianą taryfy energetycznej? Zanim zdecydujecie się przejść z taryfy G11 na G12 dokładnie prześledźcie swój profil zużycia energii elektrycznej. Z pewnością na przejściu na taryfę G12 mogą skorzystać osoby, które posiadają ogrzewanie elektryczne. Nad zmianą powinni się zastanowić także konsumenci, którzy korzystają z energii elektrycznej w godzinach pozaszczytowych.