Jak działa nowoczesny licznik prądu?

Coraz więcej odbiorców energii posiada już nowoczesny, inteligentny licznik energii elektrycznej. W 2020 roku aż 80% polskich gospodarstw domowych powinno taki licznik mieć zamontowany.

Licznik inteligentny

Tego rodzaju urządzenie rozliczeniowo-pomiarowe może dokonywać pomiaru energii w rozdzielczości godzinowej. Mając informacje ile energii w danej godzinie zużyliśmy możemy w sposób efektywny oraz świadomy korzystać z energii elektrycznej. liczniki inteligentne ponadto są w stanie przekazać dystrybutorowi energii informacje o stanie sieci energetycznej. Dzięki temu możliwa jest szybsza lokalizacja awarii prądu.

Odczyt licznika

Inteligentne liczniki prądu same przesyłają informacje o zużyciu energii, dlatego nie jest już konieczna wizyta inkasenta w naszym domu czy mieszkaniu.

Przesył danych

Dane, które nowoczesny licznik przesyła są całkowicie bezpieczne. Jak zapewniają specjaliści komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami sieci jest szyfrowana, a zastosowana tu technologia jest identyczna jak ta w przypadku bankowości internetowej.

Odnawialne źródła energii

Nowoczesne liczniki energii elektrycznej potrafią także obsługiwać źródła odnawialne. Mogą obliczyć ile nadwyżki energii zostało oddanych do sieci przez prosumentów.