Gaszenie urządzeń elektrycznych

Pali się urządzenie elektryczne? Do ugaszania pożaru w tym przypadku nie używaj wody. Jak zgasić palący się sprzęt elektryczny? Podstawą jest wyłączenie zasilania, ale nie zawsze jest to możliwe.

Jak gasi się pożar?

Oczywiście nikomu nie życzymy, aby znalazł się w takiej sytuacji. Na wszelki jednak wypadek warto wiedzieć co wówczas należy zrobić. Każdy powinien wiedzieć, że tlen+ paliwo i obecność wysokiej temperatury powoduje powstanie ognia. Zatem aby ugasić pożar należy pozbyć się jednego z tych czynników. Podstawą, aby powstał ogień jest tlen, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zaduszenie ognia przez przykrycie gaśniczym kocem czy ziemią. Co istotne nie jest niezbędne tłumienie całego tlenu. W powietrzu jest około 21% tlenu, a do stłumienia pożaru wystarczy obniżyć go do poziomu poniżej 15%.

Gaszenie wodą

Pierwsza myśl w przypadku pożaru to gaszenie wodą. Dzięki niej można obniżyć temperaturę palącego się obiektu. Woda w połączeniu w ogniem przyjmuje postać pary wodnej, eliminuje tlen i przez to likwiduje pożar. Gaszenie wodą sprawdza się tylko w przypadku pożaru przedmiotów o dużej powierzchni. Pamiętaj, aby wodą nie gasić urządzenia elektrycznego. Woda jest przewodnikiem prądu – grozi nam zatem porażenie.

Gaszenie urządzeń pod napięciem

W gaśnicy znajdują się zmielone Pożar sprzętu, który jest pod elektrycznym napięciem należy bezwzględnie gasić proszkowymi gaśnicami. W niej znajdują się bowiem związki węglanowe w postaci zmielonej. Na rynku są dostępne także gaśnice fosforanowe. Związki, które znajdują się w gaśnicach mają za zadanie odizolować sprzęt płonący od tlenu. Kolejnym rodzajem gaśnic są śniegowe, które zawierają skroplony dwutlenek węgla.

Więcej informacji znajdziecie na EnergiaDirect.pl