Duży rachunek za prąd – co zrobić?

Uważasz, że twój rachunek jest za wysoki? Zawsze możesz wystąpić o zbadanie licznika prądu. Jeśli jednak nie wykaże ono żadnych nieprawidłowości to, aby zmniejszyć opłaty za energię należy…

Ile płacimy za prąd?

Z licznych badań wynika, że średnio za prąd płacimy co miesiąc blisko 180 zł. Wszystko zależy oczywiście od zużycia energii. Taka kwota pochłania w wielu gospodarstwach domowych sporą część budżetu. Jest jednak co najmniej kilka sposób na skuteczne obniżenie rachunku.

Zmiana sprzedawcy energii

Najprostszą drogą do niższych rachunków jest zmiana dostawcy prądu. Proces zmiany nie jest skomplikowany – wszystkie formalności może załatwić za nas nowy sprzedawca. Na zmianie można zaoszczędzić wysokość nawet jednego rachunku za energię elektryczną.

Wymiana oświetlenia

Rachunek za prąd generuje w dużej mierze oświetlenie. Dobrym pomysłem jest wymiana na energooszczędne. Przykładowo oświetlenie ledowe pobiera kilkakrotnie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Warto także po prostu pamiętać, aby wychodząc z danego pomieszczenia na dłuższą chwilę wyłączyć światło.

Korzystanie z urządzeń elektrycznych

Mniejsze rachunki za prąd można uzyskać racjonalne korzystając z urządzeń elektrycznych. Szczególną uwagę powinny przykuć urządzenia, które działają 24 godziny na dobę, czyli przykładowo lodówka. Lodówka będzie pobierać mniej energii, jeśli będzie ulokowana z dala od grzejnika czy kuchenki i nie będziemy do niej wkładać ciepłych potraw. Naszą uwagę powinny przykuć także mniejsze urządzenia. Przykładowo czajnik także może pobrać niemałą ilość energii, jeśli nie będziemy umiejętnie z niego skorzystać. Podstawową zasadą jest gotowanie takiej ilości energii, którą na ten moment potrzebujemy. „Złodziejem” prądu jest także tzw. stan czuwania. Tutaj pomocne są listy zasilające z wyłącznikiem.